61. У якому рядку є складносурядне речення? а) Якби-то далися орлинії крила, за синім би морем милого знайшла... (Т. Шевченко); б) І ніч проминула, і сон не приніс забуття (Л. Костенко); в) Часом у блакитній вишині пропливала біла хмара, або пролітала пташинка, або ширяв над річкою шуліка, зірким оком вишукуючи здобич (А. Шиян); г) Радієш дню сонячному, пташині співучій, і запахові весни, і навіть галасливому гайворонню (Ю. Збанацький).
62. У якому рядку є складносурядне речення? а) Хлопці і купалися, і дрімали, а сонце все ще високо стояло (В. Канівець); б) То нарощуючи швидкість, то зменшуючи, наш човен став прасувати поверхню Дніпра в різних напрямках (Є. Гуцало); в) Вже біля хати ружі зацвіли, а на городі розкошує липень (І. Світличний); г) Місяць спадає за обрій, корчиться ночі мара (Олег Ольжич).
63. У якому рядку є складносурядне речення? а) Тим часом короткий осінній день гас, з плавнів вставала ніч (М. Коцюбинський); б) І там, де звучить рідна мова, живе український народ (В. Сосюра); в) Гуде бджола під сонячним крилом, але журби ніщо вже не заглушить (Д. Чуб); г) Мене водило в безвісті життя, та я вертався на свої пороги (Д. Павличко).
64. У якому рядку є складносурядне речення? а) Поменшало рибалок на Дніпрі, І велелюдні пляжі спорожніли (М. Луків); б) З вирію лелеки повертаються, А прожитих років не чекай (М. Чернявський); в) На світанку сина Сповивала мати в час, коли про долю зорі лебедять (М. Ткач); г) Налагодь струни золоті: Бенкет весна справляє (Олександр Олесь).
65. У якому рядку е складносурядне речення? а) Прийшов ранок — збудились дороги (А. Головко); б) Знов бачиш і віриш, що все пролетить, що ти перебореш недолю (Г. Чупринка); в) Лелеку поклик зве до рідних гнізд, а вам світили в душу вікна хати (В. Шалайський); г) Вчорашнє — ніби сон, що випурхнув з очей (В. Симоненко).
66. У якому рядку частини складносурядного речення поєднані відошеннями одночасності? а) На клумбах горіли маки і ранні левкої тільки порозпускались (М. Коцюбинський); б) Хата біліє ярко між зеленими тополями, блищать ясні віконця (Марко Вовчок); в) От же брати не хотіли віддати йому тієї десятини, кажучи, що батька йому все віддав ще тоді, як одділяв його (Б. Грінченко); г) І було в нього таке господарство, що люди приходили в його ласки, помочі запобігати, а сам він думав розкидати стару хату і вибудувати нову, кращу (Б. Грінченко).
67. У якому рядку частини складносурядного речення поєднані відношеннями послідовності? а) Діти закричали і вчепилися за матір, батько кинувся відтягати Романа, але нічого не міг зробити (Б. Грінченко); б) Пройшла гроза, і ніч промчала, і знову день шумить кругом (В. Сосюра); в) Наталя схопилась та й побігла шляхом, а вже вечоріло й роса впала (Марко Вовчок); г) Корній жив собі сам із дочкою, та ще в хаті жила наймичка та двоє наймитів (Б.Грінченко).
68. У якому рядку частини складносурядного речення поєднані відношеннями протиставлення? а) Дерево стояло ще голе, однак на віттях його вже починалось пташине життя (М.Коцюбинський); б) Часом качка в повітрі дзвенить, чи кажан проти місяця грає (Остапі Вишня); в) Вулицею йшло і їхало багато людей, стояла курява (О. Гончар); г) По узліссі і на галявині зеленіє перший ряст і цвітуть проліски таї сон-трава (О. Гончар).
69. У якому рядку частини складносурядного речення поєднані відношеннями зіставлення? а) Річка широка та глибока, а воца синя та чиста (Марко Вовчок); б) Лише шурхоче десь суха зелена ящірка, пробігаючи в траві, бризнуть врізнобіч з-під ніг коники-ковалі та жайворонки дзюркочуть у тиші... (О. Гончар); в) Ні повітря не ворухнеться, ні пташка не защебече (М. Коцюбинський); г) Люблю я все, що душу й серце в пісні окриляє в ранковому і денному огні (В. Сосюра).
70.У якому рядку частини складносурядного речення поєднані відношеннями чергування? а) Всю ніч Левантині було погано, проте вона мовчала і нікому не скаржилась (Б.Грінченко); б) Навкруги мене колоситься пшениця і мак червоніє (Марко Вовчок); в) Пшениця валиться йому на плечі, з колосків бризкає золоте зерно, сиплеться на чорні кучері, на білу сорочку і падає додолу (І. Нечуй-Левицький); г) Зрідка то пробіжить тут заєць, то спиниться на кручі вовк (Остап Вишня).
71. У якому рядку частини складносурядного речення пов’язані причинно-наслідковим зв’язком? а) Яром протікав струмок, а за струмком починався ліс (О. Гончар); б) Дощ пройшов — і ліс зеленіє (Остап Вишня); в) Я йду лісовою стежиною, і осінній ліс мені здається морем (Остап Вишня); г) Як хазяїн виходив чогось з крамниці, то замість його сиділа хазяйка (Б. Грінченко).
72. У якому рядку є складне безсполучникове речення? а) Стародавня Ольвія давно їх цікавить обох, давно їм хочеться досліджувати, розкопувати її (О. Гончар). б) Як раніше, осінь соковита викликає спомини й пісні (В. Сосюра). в) За вікном дерева волохаті і не видно в тумані зірок (В. Сосюра); г) Стихія не страшна, якщо кому є спертись на плече в години пік (Я. Тельнюк).
73. У якому рядку є складне безсполучникове речення? а) Усе іде, але не все минає над берегами вічної ріки (Л. Костенко); б) А вдень дивись на сонце, щоб серце було таке ж ясне (А. Головко); в) Хай на ньому цвіте росяниста доріжка, І зелені луги, й солов’їні гаї, І твоя незрадлива материнська ласкава усмішка, і засмучені очі хороші блакитні твої (А. Малишко); г) Світить з блакиті сонце, зеленіють гори, джерельною свіжістю дихає вода (О. Гончар).
74. У якому рядку є складне безсполучникове речення? а) Не то осінні води шуміли, збігаючи в Дунай, не то вітер бився в заломах провалля (М.Коцюбинський); б) Доброчинство присутнє завжди, воно нерозчленоване (П. Загребельний); в) У густих верболозах поміж плакучих верб, що замріяно полощуть у тихих плесах довгі віти, вдень і вночі не втихають закохані соловейки (М. Яценко); г) Прозрінь не бійся, бо вони як ліки (Л. Костенко).
75. У якому рядку є складне безсполучникове речення? а) На білих конях пронеслися роки, забризкали водою з-під копит (В. Симоненко); б) Аби мені черевики, то пішла б я на музики (Т. Шевченко); в) Серця мого ти торкнулась рукою — і полились пісні про тебе з губів моїх (В. Сосюра); г) Погасли сонячні заграви, зоря задумалась бліда (В. Сосюра). 76. У якому рядку є складне безсполучникове речення? а) А ліси зеленіли напрочуд мирно, а села, пролітаючи, мигтіли при вітно, а шосе блищало у далечінь (О. Гончар); б) Не так серце любить, щоб з ким поділиться (Т. Шевченко); в) Сірко у будці, згорнутий в калач, спав, нагостривши в світ антени-вуха (О. Кугай); г) Ще сонячні промені сплять — досвітні огні вже горять (Леся Українка).
77. У якому рядку є складнопідрядне речення? а) Не повернуть минулого ніколи: воно пройшло (М. Рильський); б) Ти не чуєш, як солов’ї весільним співом дзвонять (Леся Українка); в) Моя любов чолом сягала неба, а Гриць ходив ногами по землі (Л. Костенко); г) Вітру на морі не було, проте клекотів сильний прибій (М. Трублаїні).
78. У якому рядку є складнопідрядне речення? а) Осінь на околиці рве пожовкле листя, і дощами колеться, і вітрами злиться (В. Крищенко); б) Все, що видається випадковим і позбавленим змісту, наспра підлягає необхідності й доцільності (В. Винниченко); в) Скільки ніс я для тебе тривог і тепла, але ти, як весна, стороною пройшла (В.Симоненко); г) Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину (В.Симоненко).
79. У якому рядку є складнопідрядне речення? а) Якщо ластівка в’є під чиєюсь оселею гніздо, то це передвіщає щастя тій родині (Г.Булашев); б) На світі той наймудріший, хто найдужче любить життя (В. Симоненко); в) Гроза минула, і пахучі квіти усі в краплинах (М. Рильський); г) Можна вибрать друга і по духу брата, та не можна рідну матір вибирати (В. Симоненко).
80. У якому рядку є складнопідрядне речення? а) Луг жив тією щемною вранішньою красою, коли чути кожен звук і запах чистий і прозорий (К. Мотрич); б) Бурлаки стояли ні живі ні мертві (І. Нечуй-Левицький); в) Сичі в гаю перекликались, та ясен раз у раз скрипів (Т. Шевченко); г) Хто наложив на мене обов’язок будити мертвих, тішити живих калейдоскопом радощів і горя? (Леся Українка).
81. У якому рядку є складнопідрядне речення? а) За хмарами куталось сонце, й опускало воно під краї неба імлаві просвітки (М. Стельмах); б) А скоро, кажуть, і жнива, поля дрімають вогнедишно (І. Жиленко); в) Молоденький місяць став шляхи верстати, щоб могла людина ріг його дістати (А.Малишко); г) Не зрони сльози, котра не зронить ні життя, ні гніву (Н. Кащук).
82. У якому рядку є складнопідрядне речення з підрядним означальним? а) А я під буками, де сходяться дороги, хатинку виліпив (М. Рильський); б) Цілий тиждень живу і ходжу між левами, недаремно ж і місто взивається Львів (В.Симоненко); в) Не запалить серце точна рима, яку хтось вимучив за місяць чи за ніч (В. Симоненко); г) Інша сила, буйна, незборима, вогнем і пристрастю напоює ту річ (В. Симоненко). 83. У якому рядку є складнопідрядне речення з підрядним означальним? а) Мудрого не зламає лихо і не зіпсує нещастя (П. Загребельний); б) Вода має велику силу, яку виявляє особливо весною (І. Огієнко); в) Слово, мовлене часто, викликає спротив залежно від того, хто, як і коли мовить (П.Загребельний); г) Я до тебе прийшов із захопленням сина од степів, де Славута легенди снує (В.Симоненко).
84.У якому рядку є складнопідрядне речення з підрядним означальним? а) У чорній хвилі волосся, що розсипалось по плечах, помітив срібну ниточку (О. Гончар); б) І в мріях ввижалась їм казка ясна, де квіти не в’януть, де вічна весна (Олександр Олесь); в) Густо покрила лісові долини яскраво-зелена папороть — листки в неї довгі, красиві (М.Малиновська); г) І десь далеко дзвонять їхні кроки, і крешуть іскри із камінних плит (В. Симоненко).
85. У якому рядку є складнопідрядне речення з підрядним означальним? а) У Києві стояв лемент, який не чули людські вуха (К. Мотрич); б) Скільки тієї чарівниці-папороті в волинських лісах, але й худоба її не їсть (М.Малиновська); в) Обернувся і побачив жінку, що стояла і, здійнявши руки до сонця молилася (К. Мотрич); г) Так молодість безцільно пролетіла, її, бездумну, в далеч понесло (В. Симоненко). 86. У якому рядку є складнопідрядне речення з підрядним означальним? а) І марили айстри в розкішнім півсні про трави шовкові, про сонячні дні (Олександр Олесь); б)Настя йшла поруч Сагайдачного з долини, де ховався хутір (З.Тулуб); в) З якою радістю ми зустрічаємо навесні лелек, що повертаються далеких країв (З журналу); г) Золотаво-рожевий, напівпрозорий, відділявся місяць від краю землі (З. Тулуб).
87. У якому рядку є складнопідрядне речення з підрядним з’ясувальним? а) Професор запевняє, що цей твір не належить перу письменнику Ринальдо Ринальдіні (М.Хвильовий); б) Коли б можна почати жити заново, то я б вивчив щонайменше три мови (Ф. Маківчук); в) Люблю я ті часи, як сонце вже встає (М. Рильський); г) Бубнявіють думки, проростають словами (В. Симоненко). 88. У якому рядку є складнопідрядне речення з підрядним з’ясувальним? а) Чули раніше хлопці, що любов змінює людину (О. Гончар); б) Я знав про те давно (І. Франко); в) І припала ж така година, дуже радісна й трохи сумна: у Миколи були іменини (В.Симоненко); г) Можеш сказати, чим ти так хвалишся (О. Гончар).
89. У якому рядку є складнопідрядне речення з підрядним з’ясувальним? а) Намагався вгадати, куди його пригнала доля (Вл. Шевчук); б) Я запевняю, що "Три мушкетери” написав несамовитий Ринальдо Ринальдіні (М.Хвильовий); в) Люблю тебе, як не любив я так іще раніш (В. Сосюра); г) Поету, кажуть, треба знати мову (В. Симоненко).
90. У якому рядку є складнопідрядне речення з підрядним з’ясувальним? а) Натхнення і талант — і все готово, слова самі піснями забринять (В. Симоненко); б) Не підозрював хлопець, які хмари збираються над ним (О. Гончар); в) Якщо буде вітер попутний, то на обрії виникне заллятий сонцем берег (О. Гончар); г) Переконавшись, що все закінчилось щасливо, лисиця набрала повен рот трави й нечутно занурилась у воду (Е. Сетон-Томпсон).
1Завдання
містять основу, до якої зазвичай подається чотири пронумеровані
відповіді, серед яких правильною може бути одна, дві, три, усі чотири
або жодна.
Українська мова. Тести (5 - 11 класи): Посібник. -
2-ге вид., випр./За ред. І.М.Бабій, О.П.Штонь. - Тернопіль: Навчальна
книга - Богдан, 2010. - 352 с.