СИНТАКСИC1
Ускладнене та складне речення
151. Визначте вид підрядної частини складного речення: Де б не опинився, блукаючи цієї ночі Баглай, всюди невидимо була з ним і його юна мадонна (О. Гончар). а) місця; б) з'ясувальна; в) означальна; г) допустова.
152. Визначте вид підрядної частини складного речення: Йому здалося, ніби світ зразу став яснішим (О. Гончар). а) порівняльна; б) з'ясувальна; в) означальна; г) допустова.
153. Визначте вид підрядної частини складного речення: Питають сосни, де я мешкаю (Д. Павличко). а) місця; б) з'ясувальна; в) означальна; г) допустова.
154. Визначте вид підрядної частини складного речення: Я люблю, щоб сонце гріло (Л. Граб). а) мети; б) з'ясувальна; в) умови; г) допустова.
155. У якому реченні що виступає сполучним словом? а) На душі так радісно, що хочеться співати (З газети); б) Дід так страшенно кричав од болю, що листя на дубах шелестіло (О. Довженко); в) Він не раз чув од старших, що птахи відлітають, рятуючись від голоду і холоду (О.Іваненко); г) Всі, що були в хаті, весело зареготали (С. Васильченко).
156. У якому реченні що виступає сполучним словом? а) Я син землі, що родить хліб і мрію (Д. Павличко); б) Бідна княгиня аж тремтить уся, що та билина од вітру (П. Куліш); в) Столітні липи обабіч дороги затінюють її так, що дівчина ступає дорогою, неначе зеленим тунелем (Ірина Вільде); г) Гадаю, що Ви так само не забули тої дати, Вельмишановна (І. Мосендз).
157. У якому реченні що виступає сполучним словом? а) Так довго не вертався я додому, що вже свого дитинства не знайду (Д. Павличко); б) А Ханенко говорив, що минули вже часи, коли степ мусів ворогувати з Руссю (І.Мосендз); в) І теє, що чув Отрок, падало на нього, мов ледові брили (І. Мосендз); г) Моя душа ніколи не забуде того дарунку, що весна дала (Леся Українка).
158. Визначте, зі скількох частин складається речення: Рудько дійшов у своїй сваволі до того, що просто ганявся за кожним, хто виходив з хати, і, певне, йому не минути б покари, коли б не велике горе, що звалилось на щасливе подвір'я (В. Винниченко). а) чотирьох; б) п'яти; в) шести; г) семи.
159. Визначте, зі скількох частин складається речення: Не могли не сколихнути душу юного Довженка мудрі народні перекази, звичаї та легенди людей, яким тяжко чумакувалось, не могли не вразити майбутнього митця материнські плачі та отецька задума, і зоряні ночі на конопасах біля озер, де, можливо, зацвітає папороть і високо вишуговують купальські вогні (О. Довженко). а) п'ятьох; б) шістьох; в) трьох; г) чотирьох.
160. Визначте, зі скількох частин складається речення: Книги — морська глибина: хто в них пірне аж до дна, той, хоч і труду мав досить, дивнії перла виносить (І. Франко). а) однієї; б) двох; в) трьох; г) чотирьох.
161. Визначте, зі скількох частин складається речення: І знали ми, що там далеко десь у світі, який ми кинули для праці, поту й пут, за нами сльози ллють мами, жінки і діти, що наші недруги, сварливі і сердиті, і нас, і намір наш, і діло те кленуть (І. Франко). а) однієї; б) двох; в) трьох; г) чотирьох.
162. Визначте, зі скількох частин складається речення: Один у нас Бог, і однією, нерозділеною любов'ю славімо його, бо він благословляє нас на взаємну християнську любов і милосердя (Я. Гоян). а) однієї; б) двох; в) трьох; г) чотирьох.
163. Визначте вид речення: Але Іваниха, хоч як пропадала за своєю однісінькою дитиною, хоч як обтяжена працею свого господарства, для Тетяни і Маври мала все свої очі, свій час і гляділа проникливим зором на відносини між нянею і дитиною (О. Кобилянська). а) складне речення з безсполучниковим та сполучниковим підрядним зв'язком; б) складносурядне речення; в) складнопідрядне речення; г) складне безсполучникове речення.
164. Визначте вид речення: Це був час, коли пізно гаснуть вікна будинків, коли всередині коло столів, цих храмів нового поганства, сидять двоного зосереджені сови, виношуючи, породжуючи й плекаючи адміністративні, господарські, мистецькі й наукові плани (В. Підмогильний). а) складне речення з безсполучниковим та сполучниковим підрядним зв'язком; б) складносурядне речення; в) складнопідрядне речення; г) складне безсполучникове речення.
165. Визначте вид речення: А потім умру од горя, щоб не бачити, як заселятимуть тебе, мати моя Україно, чужими людьми, як каратимуть твоїх синів і дочок (О. Довженко). а) складне речення з безсполучниковим та сполучниковим підрядним зв'язком; б) складносурядне речення; в) складнопідрядне речення; г) складне безсполучникове речення.
166. Визначте вид речення: Він очима дивиться на силует собору, що заступив перед ним тьмяне небо, понурий, чорний, мертвий, але вже не бачить його (І. Багряний). а) складне речення з безсполучниковим та сполучниковим підрядним зв'язком; б) складносурядне речення; в) складнопідрядне речення; г) складне безсполучникове речення.
167. Визначте вид речення. І коли в листі він так докладно цікавився справами, то тільки хотів себе переконати, що минуле йому близьке, що він живе ще ним і для нього (В. Підмогильний). а) складне речення з безсполучниковим та сполучниковим підрядним зв'язком; б) складносурядне речення; в) складнопідрядне речення; г) складне безсполучникове речення.
168. Визначте вид речення: Ще той папір від часу не зотлів і пам'ятка лишилась людям здавна, де за неграмотних французьких королів підписувалась Анна Ярославна (Д. Павличко). а) складне речення з безсполучниковим та сполучниковим підрядним зв'язком; б) складносурядне речення; в) складне речення з сурядним і підрядним зв'язком; г) складне безсполучникове речення.
169. Визначте вид речення: Соломія вірила, що станеться якась незвичайна подія, якась невідома сила прийде у потребі на поміч, і та віра була у неї міцною (М. Коцюбинський). а) складне речення з сурядним та підрядним зв'язком; б) складносурядне речення; в) складнопідрядне речення; г) складне безсполучникове речення.
170. Визначте вид речення: Тож Ясьо Сакрамент, якого сам Господь відокремив від журби, окутавши оптимістичним мороком його душу, веселив людей, від журби не відокремлених, і всюди, де міг, намагався дати їм дрібку радості (Р. Іваничук). а) складне речення з безсполучниковим та сполучниковим підрядним зв'язком; б) складносурядне речення; в) складнопідрядне речення; г) складне безсполучникове речення.
171. Визначте вид речення: Лише на хвилинку той собор ожив був у мареві великодньої ночі та й знову погас і стоїть мертвий, як велетенський чорний саркофаг, як таємничий мавзолей, у якому поховано щось безповоротне, неповторне, навік втрачене (І. Багряний). а) складне речення з безсполучниковим та сполучниковим підрядним зв'язком; б) складносурядне речення; в) складнопідрядне речення; г) складне безсполучникове речення.
172. Визначте вид речення: За ті кілька щасливих літ, що він прожив з Родимом, Сивоок перейняв від старого саме тільки добро, навчився корисного, знав лише почуття, що підносять людину над світом, не відав принижень, неправди, лукавства, заздрощів (П.Загребельний). а) складне речення з безсполучниковим та сполучниковим підрядним зв'язком; б) складносурядне речення; в) складнопідрядне речення; г) складне безсполучникове речення.
173. У якому рядку складнопідрядне речення містить послідовну підрядність? а) Як я заздрила тим людям, що не мали відпочинку, поки їх нелюдська втома не валила на хвилинку (Леся Українка); б) Я пам'ятаю місто за Дніпром, де в небі місяць плинув, як пором, де шелестіли в яворах сади, де восени кружляв кленовий лист, де я пізнав життя суворий зміст (Л.Первомайський); в) Сумно і смутно людині, коли висихає і сліпне уява, коли, обертаючись до найдорожчих джерел отрочества, нічого не бачить вона дорогого, небуденного, ніщо не гріє її, не будить радості ані людяного суму (О. Довженко); г) Те найкраще, що створене зусиллями окремих народів, і світова культура в цілому завдячують своїми здобутками людям самовідданим, одержимим, тим, що труднощів не лякались (О. Гончар).
174. У якому рядку складнопідрядне речення містить послідовну підрядність? а) Втретє гримнула фаната, і цього разу вибух був особливо гучний: снаряд влучив у надбудову на кормі і розірвав одну, а може, дві бочки з бензином (М. Трублаїні); б) Може, степові трави шепчуть про те, як отут, у бур'янах, лежав зарубаний татарин і вороння клювало йому очі, щоб із того світу не дивилися вони на священну землю степового лицарства (Г. Тютюнник); в) Пошли, подай душі убогій силу, щоб огненно заговорила, щоб слово пламенем взялось, щоб людям сонце розтопило (Т. Шевченко); г) Як ідеш ти білою тропою і зимове сонце блисне враз, як над широчінню сніговою над алмазом спалахне алмаз, як зненацька у людській розмові дружній голос думку стрепене, як блисне в насмішці раптовій юне личко, — спогадай мене (М. Рильський).
175. У якому рядку складнопідрядне речення містить послідовну підрядність? а) Усе життя готуйся до хвилини, коли життям ти зможеш довести, що сильна духом народилась ти (Л. Первомайський); б) Звився жайворонок високо під чисте, неначе нове небо і заспівав про те, що мертва земля ожила знов, що сонце, зрадівши щастям землі, стало ласкавим, теплим, ясним, що навіяли вітри і принесли на своїх крилах невідомі досі пахощі (М. Коцюбинський); в) За вікном поїзда промайнули жовтолисті тополі, а далі зелень густішала і стишувався стрімливий хід — ми під'їжджали до станції (Р. Іваничук); г) А там далеко, за Дніпром, де хмари неначе одна одну наздоганяють, я ніби уявки бачу: піщить дощ, вози на шляхах грузнуть в грязюку, сивота і моква (І. Нечуй-Левицький).
176. У якому рядку складнопідрядне речення містить послідовну підрядність? а) Він починав розуміти, що розпорядок гарний тільки тоді, коли його сам до себе з доброї волі прикладаєш (В. Підмогильний); б) Розумів тепер, що вона завжди присутня була в його душі, що породжувала в ньому своїм подихом тривогу, що з'явилась йому в мріях, що і в інших він любив тільки її (В.Підмогильний); в) З лівого боку широкою підковою чорнів ліс, десь серед дерев блимав вогник у корчениці брата Сварга, звідки долітали удари двох молотів (С. Скляренко); г) Події, що про них гомін ходив у народі і що до них закликали всі оті промовці на ярмарку, тепер уже не здавалися химерою (А. Головко).
177. У якому рядку складнопідрядне речення містить однорідні підрядні частини? а) Малий, мов сільська хата, млин тремтів увесь на бистрій воді і був би радо поплив відвідати Бессарабію, коли б не три довгі косиці, плетені з лозини, що тримали його (О.Маковей); б) Усі на лодіях схопились: над Дніпром настала велія тиша — гребці опустили в воду довжелезні свої весла, керманичі залишили стерна (С. Скляренко); в) Так час від часу в нашій пресі здіймається лемент з приводу того, що хтось написав про те чи про се "не так", що художник зобразив "не так", що читач зрозумів "не так" (П.Загребельний); г) Бурлаки розказали, як вони втекли з села, як бідували, як набралисі лиха (І. Нечуй-Левицький).
178. У якому рядку складнопідрядне речення містить однорідні підрядні частини? а) Через одчинені двері примітила, як марево грає над вербами, як білі хмари пливуть по небі (І. Нечуй-Левицький); б) Розумів тепер, що вона завжди присутня була в його душі, що породжувала в ньому своїм подихом тривогу (В. Підмогильний); в) Альбінська оповіла, що Юліян дістав нарешті від неї листа, де вона вже його тепер повідомляє, що, мабуть, не зможе на вакації літом приїхати додому (О. Кобилянська); г) Та не почув — побачив: у гречці, безбожно витолочуючи її дівочу красу, бродили чиїсь породисті важкотілі корови (М. Стельмах).
179. У якому рядку складнопідрядне речення містить однорідні підрядні частини? а) Біля самого хутора заскрипіли колеса, як усе життя скрипіли йому, бо ж сам умів їх робити — і з ясена, і з береста (М. Стельмах); б) Тільки тоді я зрозумів, чому ця музика так мучить мене, чому завдає стільки болю (Ю.Збанацький); в) Чи будуть довіку не як ношу, а як вдячність нести в душі свято і сум материнських очей і синівську вірність батькам, що шаблями вирубували новий час на чорних та ханських шляхах (М. Стельмах); г) Але більш за все мені подобаються ті весняні дні, коли потоки ласкавого сонця заливають усі кімнати, коли падає весняна капель, коли за моїм кабінетом шум ділового будня (М.Хвильовий).
180. У якому рядку складнопідрядне речення містить неоднорідні підрядні частини? а) Коли б спитав мене хто-небудь, яку я музику любив у ранньому дитинстві, я б сказав, що більш за все я любив слухати клепання коси (О. Довженко); б)Опишу, як воювала колись хата з палацами західного ренесансу, як легко її завжди було підпалити, як палає вона довгі століття і ніяк не згорить, мов неопалима купина (О.Довженко); в) Повний місяць то ховається за хмари, то знову заливає землю блакитним світлом, де пасуться стриножені бельгійські возовики — спокійні, незворушні, з масивними волохатими ногами (І. Франко); г) Враз ніч ожила, дужче запахло травами і квітами, прокинулись навіть птахи — Микула почув спів пізніх солов'їв у кущах (С. Скляренко).
1Завдання
містять основу, до якої зазвичай подається чотири пронумеровані
відповіді, серед яких правильною може бути одна, дві, три, усі чотири
або жодна.
Українська мова. Тести (5 - 11 класи): Посібник. -
2-ге вид., випр./За ред. І.М.Бабій, О.П.Штонь. - Тернопіль: Навчальна
книга - Богдан, 2010. - 352 с.
|