Умовні кольори-позначки: підмет присудок додаток означення обставина
Складне речення Складним називається речення, утворене з двох або більше простих, об´єднаних в одне ціле за змістом та інтонацією.
Кожна граматична основа разом з другорядними членами або без них утворює частину складного речення, яка має будову простого речення. Частини складного речення об'єднуються в одне ціле за змістом та інтонацією. НАПРИКЛАД: 1. Море лютувало, але сила хвиль ще відставала від сили вітру (М. Трублаїні). 2. Олень єдиний врятувався зі стада, яке винищила вовча зграя. (М. Трублаїні).
Зміст складного речення є цілісним синтаксичним вираженням єдиної складної думки й зумовлений змістом його складових частин.
Залежно від способу поєднання простих речень у складному розрізняють такі основні види складних речень: а) складні безсполучникові речення; б) складні сполучникові речення.
Сурядний зв'язок передбачає синтаксичну рівноправність частин (від однієї частини до іншої не можна поставити питання). Підрядний зв'язок передбачає синтаксичну нерівноправність частин (від однієї частини до іншої можна поставити питання).
Вправа 1. І. Визначте, яке з поданих речень є простим, яке - складносурядним, яке - складнопідрядним, а яке - безсполучниковим. Відповідь обґрунтуйте.
1. Заплакане вікно повіки розтулило, намокли у дерев пошарпані* вітрила (Г.Дудка). 2. Мене ліси здоров'ям напували, коли бродив у їхній гущині (В.Симоненко). 3. Синій вечір тихо бродить, квіти колихає і навшпиньки в хату входить, вікна затуляє (Г.Дудка). 4. Усе іде, але не все минає над берегами вічної ріки (Л.Костенко).
* Пошарпані — (рос.) истрёпанные.
ІІ. Спишіть речення, підкресліть граматичні основи.
Вправа 2. Виконайте тести.
Складне речення
Саме 1483 рік став початком україномовного книгодрукування, а відбулося це на 91 рік раніше від появи "Апостола" Івана Федорова.
Інструкція
- Виберіть один варіант у кожному з 3 питань;
- Натисніть на кнопку "Показати результат";
- Скрипт не покаже результату, доки Ви не дасте відповіді на всі запитання;
- Подивіться на вікно поряд з номером запитання. Якщо відповідь правильна, то там (+). Якщо Ви помилились, там (-).
- За кожну правильну відповідь нараховується 1 бал;
- Щоб скинути результати тестування, натисніть на кнопку "Скинути відповіді";
|