Послідовність розбору 1. Указати, що речення складносурядне. 2. Визначити вид за метою висловлювання та емоційним забарвленням. 3. Визначити смислові зв'язки між частинами. 4. Указати кількість частин та засоби зв'язку між ними. 5. Пояснити вживання розділових знаків. 6. Накреслити схему.
Повний синтаксичний розбір складносурядного речення також включає розбір кожної частини як простого речення.
Зразок усного розбору
Можна розділити на сто частин яблуко, але не можна розділити землю (Нар. творчість). Речення складносурядне, розповідне, неокличне, з протиставними смисловими зв'язками, має дві частини, які поєднані сурядним сполучником але, між частинами ставиться кома.
Зразок письмового розбору
Можна розділити на сто частин яблуко, але не можна розділити землю (Нар. творчість). Речення складносурядне, розпов., неокл., протист., дві частини, з'єднані спол. але. [ ], але [ ]. Вправа 1. Спишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки. Зробіть письмовий синтаксичний розбір трьох складносурядних речень (на вибір).
1. Відчинила вікно і духмяна хвиля ранкової свіжості підхопила мене на крила спогадів (О.Квітневий). 2. Ударив грім і зразу шкереберть* пішло життя (В.Стус). 3. Невелика пасіка була огороджена низьким тином і обставлена од півночі очеретом (І.Нечуй Левицький). 4. Бігла стежка в далеч і губилась а мені у безтурботні дні назавжди, навіки полюбились ніжні і замріяні пісні (В.Симоненко). 5.Тягуче закашлявся грім і об листя запорощали великі мов боруб'яхи краплі (В.Симоненко). 6. Давно закінчились обжинки і степ соляркою пропах і ховрашок стоїть навшпиньки** із соломиною в зубах (Л.Талалай). 7. Он красуються в траві ромашки а там синіють запізнілі дзвіночки а он горять пелюстки гвоздики (А.Шиян). 8. Тільки сухо й дзвінко тріщать у саду цвіркуни та шарудять стривожені тополі (З. Тулуб). * Шкереберть — (рос.) кувырком. ** Навшпиньки — (рос.) на цыпочках.