Субота, 01.04.2023, 06:45Головна | Реєстрація | Вхід

Меню сайту

Форма входу

Категорії розділу

Пошук

Друзі сайту

People Group

Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Каталог статей
Головна » Статті » Українська мова » Складне речення

Складнопідрядне речення з підрядним з'ясувальним і підрядним означальним
Складнопідрядне речення з підрядним з'ясувальним і підрядним означальним

Складнопідрядним реченням з підрядним означальним називається таке складне речення, у якому підрядна частина виконує функцію розгорнутого означення й пояснює в головній частині іменник, займенник або слово іншої частини мови в значенні іменника. Підрядна означальна частина відповідає на питання який? чий? котрий? і приєднується до головної підрядними сполучниками або сполучними словами. НАПРИКЛАД: 1. Я з тих країв, де над Дніпром цвітуть, шумлять гаі (М. Нагнибіда).2. Спинився біля струмка, що біг Хрещатим яром (В. Шевчук).В аналізованих реченнях підрядна частина стоїть після означуваного слова. Але, якщо підрядна частина пояснює в головній займенник, то вона може стояти й перед головною частиною. НАПРИКЛАД: Хто літом працює до поту, той зимою поїсть в охоту.
                                                         підрядна частина

Складнопідрядним реченням з підрядним з'ясувальним називається складне речення, у якому підрядна частина з'ясовує, пояснює в головній частині значення дієслова-присудка або інших частин мови. НАПРИКЛАД Раптом виявилося, що Павка великий винахідник-конструктор (О. Копиленко).У цьому реченні підрядна з'ясувальна частина пояснює в головній дієслово виявилося, яке вимагає конкретизації, бо без цього його значення неповне.
Підрядні з'ясувальні відповідають на питання непрямих відмінків і приєднуються до головної частини за допомогою сполучників і сполучних слів. Підрядна частина стосовно головної може займати будь-яке місце.Вправа 1.
Впишіть у табличку спочатку номери речень з підрядною з'ясувальною частиною, а потім - означальною. Одне з поданих речень має підрядну обставинну частину. Визначте його. Поставте пропущені розділові знаки.


1. Більше 100 років тому було винайдено іграшку що досі подобається багатьом дітям. 2. У 1902 році австрійський художник Ріхард Штайфф запропонував своїй тітоньці щоб вона пошила маленьке ведмежа намальоване ним для дітей. 3. Тітонька Маргарет пошила ведмежа з такою шубкою як у справжнього ведмедя. 4. Племінник не захотів гратися цією іграшною і вирішив що краще на ній заробити гроші. 5. Один американський торговець помітивши ведмежа на ярмаркові запитав чи зможуть йому пошити 3000 таких іграшок. 6. Ось так і з'явився в Америці плюшевий ведмедик якого назвали Тедді. 7. Мабуть м'які іграшки не зникнуть і через 100 років адже всі діти люблять гратися з маленькими звірятами зайчатами, лисенятами слоненятами єнотами та неодмінно ведмежатами (З журн.).1 - р  3 - а  5 - к  7 - б

2 - с  4 - о  6 - т

Підставте під вписані номери складнопідрядних речень літери і дізнаєтесь, хто автор вислову "Я знаю, що я нічого не знаю".


Вправа 2.
Розв'яжіть тести.Складнопідрядне речення
з підрядним з'ясувальним і підрядним означальним

    Інструкція
 1. Укажіть складнопідрядне речення з підрядним з'ясувальним.
  Де пройде сила наша пречудова, в житті людини зміни постають.
  Благословенна будь, родино, де в згоді сестри і брати.
  Врешті, хіба я знаю, де кінчається власне життя, а чуже починається.

 2. Знайдіть складнопідрядне речення з підрядним означальним.
  Я його талан співацький так високо поважаю, що співцем своїм придворним я зробить його бажаю.
  Що минуло, те вже не повернеться.
  Якби я знав, що є надія справжня, що сила є пустиню перейти.

 3. Знайдіть речення, в якому що виступає сполучним словом.
  Відомо, що негарно повсякчас говорити лише про себе та свої справи.
  Підготовка до відповіді - це складний етап екзамену, що вимагає особливої концентрації.
  Але й ці люди повинні усвідомити, що їхні надто часті нарікання на свої знегоди й біди не веселять товариство знайомих та приятелів.

    
Категорія: Складне речення | Додав: ychitel (13.10.2012)
Переглядів: 36863 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2023 | Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz