Субота, 01.04.2023, 08:01Головна | Реєстрація | Вхід

Меню сайту

Форма входу

Категорії розділу

Пошук

Друзі сайту

People Group

Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Каталог статей
Головна » Статті » Українська мова » Складне речення

Складнопідрядні речення з кількома підрядними
Складнопідрядні речення з кількома підрядними

Складнопідрядне речення, у складі якого є одна головна частина і дві або більше підрядних, називається складнопідрядним з кількома підрядними.
 Залежно від особливостей структури складнопідрядні речення з кількома підрядними поділяються на три види:
• з однорідною підрядністю;
• з неоднорідною підрядністю;
• з послідовною підрядністю.

У складнопідрядних реченнях з однорідною підрядністю однакові за значенням підрядні частини стосуються одного й того самого слова в головній частині чи всієї головної частини. У таких реченнях підрядні частини завжди одного виду. НАПРИКЛАД: Розкажи, як за горою сонечко сідає, як у Дніпра веселочка воду позичає (Т. Шевченко).У цьому реченні дві підрядні з'ясувальні частини відносяться до дієслова-присудка розкажи в головній частині.
Умовно залежність частин складнопідрядного речення з однорідною підрядністю можна зобразити так:
У складнопідрядних реченнях з однорідною підрядністю в другій і наступних підрядних частинах підрядний сполучник може бути пропущений, а між підрядними однорідними частинами може вживатися сурядний сполучник.

ПОРІВНЯЙТЕМіж однорідними підрядними частинами, з'єднаними одиничним сурядним сполучником чи, або, та (в значенні ї), і(й), кому не ставимо. НАПРИКЛАД: Пройшло немало років, як погас вогонь війни і вичахли гармати (Д. Луценко). Схема речення  [ ], (як  ) і ( ).


У складнопідрядному реченні з неоднорідною підрядністю підрядні частини по-різному пояснюють головну частину:
• підрядні частини одного або різних видів стосуються різних слів у головній частині;
• одна підрядна частина стосується всього змісту головної частини, а друга  -  якогось слова в головній частині;
• підрядні частини різного виду стосуються одного слова в
головній частині.  1. Коли в тебе віра у працю згасає, поглянь на ту річку, що скелі зриває (Ю. Гойда).2. Ті, що знаходять підкову, ніколи не думають про того, хто загубив (В. Симоненко).Умовно залежність частин складнопідрядного речення з неоднорідною підрядністю можна зобразити так:Уживаючи складнопідрядні речення з неоднорідною підрядністю, маємо можливість в одному складному реченні детально пояснити головну частину в цілому або різні слова в ній.

У складнопідрядному реченні з послідовною підрядністю перша підрядна частина залежить від головної части
ни, друга — від першої підрядної, третя  -  від другої і  т.д.
НАПРИКЛАД:  1. Епохо, дай мені завзяття на кожен день, на кожну мить, щоб міг нащадкам розказать я про те, як ми навчились жить (М. Сингаівський).2. Хоча ніхто не знав, чи доведеться тут ночувати, проте робота вже закипіла (О. Гончар).Умовно залежність частин складнопідрядного речення з послідовною підрядністю можна зобразити так:

Вправа 1.
Спишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки. Підкресліть підрядні сполучники (сполучні слова). Накресліть схеми речень, визначте вид підрядності.


1. Я ладен стати й грудкою земною аби шуміла поруч десь ріка і небо голубіло наді мною (Д. Луценко).  2.  Люблю весну коли плюскочуть ріки коли рида од щастя соловей і заглядає сонце під повіки у тишині задуманих алей (В. Сосюра). 3. А коли відлетять в далину журавлі і зів'яну десь квіткою в житах волошковою та калина червона на могилі моїй буде вічно співати українською мовою (Є. Лещук).  4.  Як гарно коли йде надворі дощ а в хаті теплий дух  снує духмяний  (Г. Дудка).  5. Казав він що земля наша древня і люд тут з давен і давен проживає (У. Самчук).

Вправа 2.
Спишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки. Підкресліть граматичні основи. Визначте види підрядних та засоби зв'язку частин речень. Накресліть схеми речень.


1. І хоч не видно було в небі блискавиць не лунало громове рокотання та відчувалося що надходить злива (А. Шиян).  2.  З двох людей що посварилися винен той хт о розумніший (В. Гюго).  3. Напитай мені , брате, хату що б корінням росла з Дніпра і що б вікнами для добра слала пісню свою багату (М. Боровко).  4.  Тепер чекай коли насниться літо і спогади у серці оживут ь (І. Турчин).  5.  На твоєму людському шлях у каміння яке ти повинен прибрати що б тим хто за тобою було легше (В.Сухомлинський).  6.  І якщо ми нарешті зрозуміли що треба берегти природу то давно треба зрозуміти що екологія мови  -  це екологія наших душ (Г. Нудьга).

Вправа 3.
Прочитайте речення. Поясніть, чому в ньому стоять поруч два підрядні сполучники що і коли б. Для чого використовується кожен із них? Накресліть схему речення.


Прошите яскравими зорями небо звисає так низько, що, коли б не скеля, яка його підпирає, воно спустилося б прямо на нас (А.Дімаров).

Вправа 4.
Визначте тип підрядності у поданих реченнях. Варіанти відповідей запишіть у табличку:
1 - однорідна підрядність;
2 - неоднорідна підрядність;
3 - послідовна підрядність;
4 - змішаного типу.

1. Шевченківський форум у Києві засвідчив, з яким подивом відкривають Шевченкову поезію в близьких і далеких країнах, яке враження справляє енергія "Кобзаря" на кожного, хто потрапляє в його силове поле (О.Гончар). 2. Денис повернув голову туди, де мало бути його село, і довго вдивлявся в той бік, доки не побачив Беєву гору (Г.Тютюнник). 3. У городі, де грають струни п'яні, де вічний шум, де вічна суєта, я згадую слова твої неждані (М.Рильський). 4. Постояв біля Неви, помилувався сфінксами, які сьогодні були кумедно хмурими, бо розтавала паморозь, пригріта сонцем, і почвалав на величезний постійний міст через Неву (В. Шевчук). 5. Коли зграя залетить далеко і в тумані стане тихо, я зупиняюся й наслухаю, що робиться попереду (Г. Тютюнник).Підставте під виписані номери речень букви і прочитаєте прізвище українського письменника,

Вправа 5.
Розв'яжіть тести.

Складнопідрядні речення з кількома підрядними


    Інструкція
 1. У якому рядку складнопідрядне речення містить неоднорідні підрядні частини?
  Коли музика затихла, хлопець відчув чудне заворушення, якусь глибоку турботу, бо мотив завмер недокінчений (В. Підмогильний);
  Я падаю в натоптані сіном санки, і ось уже кінь виносить нас у широкий засніжений світ, де у паморозі срібно туманіють верби, а річка погойдує переспілі китиці очерету (М.Стельмах);
  Через одчинені двері примітила, як марево грає над вербами, над городами, як білі хмари пливуть по небі (І. Нечуй-Левицький).

 2. У якому рядку речення охарактеризовано правильно?
  Ждан, що став тепер не тільки конюшим, а й сокольничим, віз на лівії руці двох соколів, на голови яких були натягнуті шкіряні ковпаки — карналі, що затуляли птахам очі (В. Малик).
  складнопідрядне речення з підрядними означальними;
  речення з однорідною підрядністю, складається з п'яти частин;
  речення з неоднорідною та послідовною підрядністю.

 3. Визначте зайве речення.
  Усі знають, що кенгуру живуть в Австралії, де зазвичай дуже спекотно ;
  Австралія - найпосушливіший континент, на якому чимало території займають пустелі, де багато річок та озер надовго пересихають;
  Проте досі ніхто не може визначити, як кенгуру знаходять воду, чому вони добувають її саме таким чином.

    
Категорія: Складне речення | Додав: ychitel (12.11.2012)
Переглядів: 270746 | Коментарі: 4 | Рейтинг: 3.1/37
Всього коментарів: 4
4 Аддада  
0
Зплупа сайт

3 оренкнноено  
0
terwtrwe643q2624

2 ledy_grey  
0
biggrin

1 даша литовченко  
0
Скажите ответы ко 2 уп ра ж мнению

Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2023 | Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz