Субота, 01.04.2023, 06:31Головна | Реєстрація | Вхід

Меню сайту

Форма входу

Категорії розділу

Пошук

Друзі сайту

People Group

Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Каталог статей
Головна » Статті » Українська мова » Складне речення

Складнопідрядні речення з підрядним причини, мети і умови
Складнопідрядні речення з підрядним причини, мети і умови

Складнопідрядним реченням з підрядним причини  називається таке складне речення,
у якому підрядна частина вказує на причину дії, про яку йдеться в головній.
  1. Земля прекрасна, тому що на ній живуть дзвінкоголосі малюки (Ю. Бедзик).2. Люблю людей землі своєї, бой  я землі своєї син (В. Сосюра).Підрядна частина причини відповідає на питання чому? з якої причини? через що? і приєднується до головної частини сполучниками бо, тому що, оскільки, через те що, з тієї причини що, тим що, у зв'язку з тим що та ін.
Підрядна причини пояснює головну частину в цілому, тому питання до підрядної ставиться не від певного слова, а від головної частини в цілому.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
Складені сполучники тому що, через те що, тим що першою своєю частиною (тому, через те, тим) можуть міститися в головній частині речення, а другою частиною (що)  -  у підрядній. Це буває тоді, коли перша частина є логічно наголошеною і вимовляється підвищеним тоном. Кому в такому разі ставимо перед словом що.

ПОРІВНЯЙТЕСкладнопідрядним реченням з підрядним мети
називається таке складне речення, у якому підрядна частина вказує на мету дії, про яку йдеться в головній частині. НАПРИКЛАД 1. Солдати не шкодували ніг на битих шляхах, аби швидше зустріти тепло рідної хати  (О.Дмитерко).2. Христя, щоб як-небудь скоротити час, почала вишивати сорочку (Панас Мирний).
Підрядна мети стосується головної частини в цілому, від повідає на питання з якою метою? для чого? навіщо? і поєднується з головною частиною сполучниками щоб, для того щоб, аби.
Сполучник для того щоб уживається здебільшого в офіційно-діловому та науковому стилях, а сполучник аби — у розмовному.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
Сполучник для того щоб залежно від інтонації може повністю входити до підрядної частини або ж його перша частина (для того) - до головної частини, а друга (щоб) - до підрядної.

ПОРІВНЯЙТЕ! 
1. На  березі зупиняться рибалки, для того щоб зварити з риби юшки і заснути в холодочку.  2. На березі зупиняться рибалки для того, щоб зварити з риби юшки і заснути в холодочку.

Складнопідрядним реченням з підрядним умови
називається таке складне речення, у якому підрядна частина вказує на умову, за якої можливе те, про що йдеться в головній частині. НАПРИКЛАД :  1. Коли б у людства не було фантазії, було б стократ на світі важче жить (Г. Коваль).2. Людська душа втрачає дивоцвіт, коли любов її не зігріває (Г. Васильченко).Підрядна частина умови відповідає на питання за якої умови? і приєднується до головної сполучниками коли (коли б), якби, аби, якщо, як. У головній частині цим сполучникам може відповідати слово-частка то. НАПРИКЛАД: Якщо пошукаєш у книгах мудрості, то знайдеш велику користь для душі своєї  (Нестор  Літописець).

РОЗРІЗНЯЙТЕ!
(підрядна часу)
1. Як почав Саверій партизанити в рідних місцях, то помалу зібрав до себе всіх колишніх друзів (М. Малиновська).(підрядна умови)
2. Як навесні земля добре ореться, буде добрий рік (О. Кобилянська).
Вправа 1.
Доберіть до поданих головних частин підрядні, вміщені в довідці. Відновлені речення запишіть, підкресліть у них члени речення, визначте вид підрядних.


1. Несли кобзарі славні народні пісні по всій землі нашій...  . 2. Летіли сніжинки з високого неба...  . 3.  Я вигрію холод своєю душею...  . 4.  І лиш тоді прокинеться весна.... 5. Ходімо в райдугу, кохана...  . 6. Ненька серцем спиняє вітер...  . 7.  ...не жити тут бджолі.  8.  ...прийдуть з України верби і тополі (В.Симоненко).  9. Навшпиньки тиша ходить у саду...  .
 
ДОВІДКА: щоб чули їхню кобзу, їхні думи, їхній голос (І. Шаповал); щоб впасти на вії, всміхнутись до тебе (Г. Дудка); щоб повнилась чашею наша весна (Н. Сосюк); як упаде бурулька кришталева (Г. Дудка); якщо зуміємо пройти (М. Руденко); щоб не рвався в дитячі сни (Н. Сосюк); коли б не квітучі долини під горами (В. Кучер); і якщо впадеш ти на чужому полі; щоб гілку не труснути ненароком (Г. Дудка).

Вправа 2.
Прочитайте прислів'я. Як ви розумієте їхній зміст? Визначте вид підрядної частини в кожному реченні.


1. Щоб лиха не знати, треба своїм плугом орати.  2.  На те щука в річці, щоб карась не дрімав.  3.  Не поможе й булава, коли дурна голова.  4.  Не клади пальця в рот, бо відкусять.  5. Де сила панує, там правда мовчить. 6. Чоловік  jviae два вуха, щоб більше слухав, і один язик, щоб менше говорив.  7. Як немає сили, то й світ не милий.


Вправа 3.
Розв'яжіть тести.
Складнопідрядні речення з підрядним причини, мети і умови

    Інструкція
 1. У якому рядку є складнопідрядне речення з підрядним умови?
  Вони не можуть заспокоїтись, бо їм на роду написано тривожити громадську думку (М.Хвильовий);
  Вірить лелека, що не буде йому кривди від людей (Є. Гуцало);
  Якби його воля, кожному заліз би в душу, пробудив совість (Є. Гуцало).

 2. У якому радку є складнопідрядне речення з підрядним причини?
  Слова самі на голос навертались, як сльози навертаються на очі (Л. Костенко);
  Коли б вона читала Кобзаря, вона б знала Катерину (М. Хвильовий);
  Твоє життя і щастя між людьми, бо правда і любов на їхнім боці (В. Симоненко);

 3. У якому рядку є складнопідрядне речення з підрядним мети?
  За ту мить треба відступити вбік, щоб камінь не накотився на нього (Нар. творчість);
  Був не в силі я висловить муки, що туманила думи мої (В. Сосюра);
  Поважайте його, діти, бо то батько сивий (Т. Шевченко);

    
Категорія: Складне речення | Додав: ychitel (11.11.2012)
Переглядів: 110552 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 4.0/19
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2023 | Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz