Складносурядним називається складне речення, частини якого рівноправні за змістом і пов'язані між собою сурядними сполучниками.
ПОРІВНЯЙТЕ:
Складносурядне речення
Складнопідрядне речення
Збиралося на дощ, і люди поспішали згорнути сіно.
Люди поспішали згорнути сіно, бо збиралося на дощ.
Деколи частини складносурядного речення незалежні лише формально. НАПРИКЛАД, у реченні Ялинка затремтіла від низу до вершечка, і кілька зелених глиць упало на сніг (М.Коцюбинський) між частинами виразно відчутні причинно-наслідкові відношення: кілька глиць упало тому, що ялинка затремтіла.
Частини складносурядного речення пов'язуються інтонацією та сурядними сполучниками, зокрема: • єднальними — і (й), та (в значенні і), і...і, ні...ні, ані...ані, не тільки...але й; • протиставно-зіставними — а, але, та (в значенні але), проте, зате, однак; • розділовими — або, чи, то...то, чи то...чи то, не то...не то, або...або, чи...чи, хоч...хоч.
Будову складносурядного речення можна зобразити за допомогою схеми. У ній частини речення позначаємо квадратними дужками, між якими ставимо відповідний розділовий знак і сурядний сполучник. НАПРИКЛАД: Гроза минула, і пахучі квіти усі в краплинках (М.Рильський). Схема цього речення: [ ], і [ ].
Складносурядні речення широко представлені в науковому, офіційно-діловому стилях, а також в усному мовленні.
Вправа 1. І. Спишіть речення, розкриваючи дужки. Визначте межі частин складносурядних речень і поставте між ними коми. Підкресліть сполучники. Накресліть схеми речень.
1. Вітер напинає* вітрило а (в)далині височіють вітряки, повернувши крила вітрові (на)зустріч (Ю.Белічко). 2. Дерева мене ч(е,и)кають і падає листя насте(ж,ш)ку і падають зорі в долоні і падає сон у траву... (І.Драч). 3. В'ється смуга сірого бетону під крилом могутнім літака і Бориспіль в(е,и)чоровий тане в пов(е,и)ні зеленій вишняка (М.Боровко). 4. Ні людей, ні хат не було але смужечка синього диму снувалася (по)між деревами (Б.Лепкий). 5. Не тільки тужна пісня лилася із змученої душі матері а й протікали сльози гарячі на її обли(ч,чч)і (Г.Тютюнник). 6. Свіча плакала і крізь ті сльози попливли перед очима картини пережитого (В.Сичевський). 7. Стихне м(е,и)лодія й (з,с)хлипне поволі** срібна хмаринка перлистим*** дощем (З.Мороз). 8. Минає дощ та від його краплин не стане на душі моїй т(е,и)пліше (Л.Гудзь). * Напинати — (рос.) натягивать, надувать, распускать. ** Поволі — (рос.) медленно, постепенно. *** Перлистий — (рос.) жемчужный. Вправа 2. Виконайте тести.
Поняття про складносурядне речення
Першою книгою, повністю написаною сучасною українською мовою, була "Енеїда" Івана Котляревського, і світ вона побачила 1798 року.
Інструкція
Виберіть один варіант у кожному з 3 питань;
Натисніть на кнопку "Показати результат";
Скрипт не покаже результату, доки Ви не дасте відповіді на всі запитання;
Подивіться на вікно поряд з номером запитання. Якщо відповідь правильна, то там (+). Якщо Ви помилились, там (-).
За кожну правильну відповідь нараховується 1 бал;
Щоб скинути результати тестування, натисніть на кнопку "Скинути відповіді";